Pogoda w Łańcucie

Przymrozki:
Woj. podkarpackie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach

Województwo podkarpackie powiaty: jasielski, Krosno, krośnieński, leski i sanocki.
Prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-04-20 07:00:00
Aktualizacja: 2024-04-20 00:45:58

Źródło: RSO

Przymrozki:
Woj. podkarpackie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach

Województwo podkarpackie powiaty: bieszczadzki.
Prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -1°C, przy gruncie do -3°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-04-20 07:00:00
Aktualizacja: 2024-04-19 14:14:41

Źródło: RSO


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Mamy za sobą kolejny poranek z lekkim mrozem, w obszarze bezchmurnego nieba, utrzymującego się przez całą noc, a na przełomie nocy i dnia rozciągającego się od Warmii i Mazur po Śląsk Górny, w słabo gradientowym obszarze klina wyżowego, przy słabym wietrze i ciszy wiatrowej, na pozostałym obszarze kraju temperatura dodatnia, na krańcach wschodnich na poziomie 1, 3 stopnie pod dużym zachmurzeniem, wolno ustępującym na południowy wschód i umiarkowanym wietrze północno zachodnim, natomiast na rozległym zachodzie pod zachmurzeniem frontowym, ze słabymi opadami deszczu występującymi lokalnie, temperatura 2, 4 stopnie, przy słabym wietrze południowo zachodnim. Lekki mróz w obszarze wspomnianego bezchmurnego klina wyżowego, rozpościera się w wąskim pasie przez Morawy, zachodnią Słowację, pogranicze Austrii i Węgier aż po Słowenię.

To mamy o poranku, a w ciągu dnia niewielki niż atlantycki ANNINA (1003 hPa), lokujący się nad wschodnimi akwenami Morza Północnego (https://www.dwd.de/DE/leistungen... ), będzie „nurkował” na południowy wschód przez Jutlandię, Niemcy północno wschodnie, a na przełomie dnia i nocy będzie nasuwał się nad nasze dzielnice północno zachodnie, wyraźnie wypełniając się zimnym powietrzem pochodzenia arktycznego. Prowadzić on będzie zachmurzenie frontowe z opadami, głównie deszczu przelotnego oraz opady mieszane deszczu ze śniegiem, w wyższych partiach gór, a zwłaszcza w Tatrach opady mokrego śniegu. Nasz model prognozuje słabe opady mokrego śniegu na Wyżynie Małopolskiej i Wyżynie Lubelskiej, a także na Podkarpaciu. Wiatr południowo zachodni, początkowo słaby i umiarkowany, później w dzielnicach centralnych i południowych dość silny i porywisty, w porywach dochodzący do nawet do 50, 70 km/h. W drugiej połowie dnia, uaktywni się konwekcja, spodziewane są intensywne opady przelotne deszczu i niewykluczone są opady gradu. Chmurom burzowym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 90 km/h, mający siłę destrukcyjną, głównie w obszarze od Wielkopolski po Białostocczyznę na północy, po Śląsk Górny, Małopolskę po Lubelszczyznę na południu. Temperatura przeważnie 10, 12 stopni, chłodniej będzie na zachodzie i północny, tutaj przeważnie około 6, 8 stopni, ale podczas przechodzenia opadów deszczu, a zwłaszcza gradu lub śniegu, gwałtownie obniżać się będzie do około 2, 4 stopni. Zatem, na znacznym obszarze kraju czeka nas pogoda dynamiczna.

Nocą, niż odcięty od ciepłego podłoża wód Atlantyku i Morza Północnego, a zasilany zimnym powietrzem pochodzenia arktycznego będzie się wypełniał, podczas przesuwania się znad Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski, nad Kujawy i Mazury. Przyjmować on będzie kształt zbliżony do elipsy, o długiej osi od Sudetów po Litwę. Po jego wschodniej stronie nadal wiatr nie zmieni kierunku i pozostanie południowo wschodni, natomiast po drugiej stronie będzie stopniowo zmieniał kierunek na północny. W bezpośrednim jego sąsiedztwie wiatr wyraźnie osłabnie, natomiast najmocniej wiać będzie w jego tylnej części, na północnym zachodzie silny i porywisty, w porywach dochodzący do 70 km/h, na wybrzeżu zachodnim jeszcze silniejszy. Nocą nadal występować będą przelotne opady deszczu, a na wyniesieniach terenowych spodziewane są opady deszczu ze śniegiem. Po ciepłej stronie niżu temperatura dodatnia na poziomie 4, 6 stopni, natomiast w tylnej, chłodnej stronie niżu, przy napływie zimnego powietrza arktycznego prosto znad Bałtyku, temperatura zdecydowanie niższa i spodziewane jest przejście jej przez zero w dół do około -1, -2 stopnie, ale temperatura odczuwalna będzie niższa o około 3, 4 stopnie.

Jutro wspomniany niż, pod naporem wyżu atlantyckiego i wyżu znad Rosji, przybierać będzie formę bruzdy niskiego ciśnienia, powoli przesuwającej się na wschód. Na znacznym obszarze kraju, nadal utrzymywać się będzie napływ zimnego powietrza arktycznego bezpośrednio znad Bałtyku, a opady frontowe deszczu, deszczu ze śniegiem, lokalnie także śniegu, powoli ustępować będą z dzielnic zachodnich. Wolny od opadów pozostanie południowy wschód kraju. Temperatura najwyższa po ciepłej stronie frontu, na poziomie 8, 10 stopni, lokalnie nawet 12 stopni. na północnym zachodzie i zachodzie, wolnym od opadów, ale we wspomnianym zimnym powietrzu arktycznym 4, 6 stopni, ale temperatura odczuwalna, będzie znacznie niższa, najchłodniej będzie w strefie frontowej 2, 4 stopnie.

Nocą rozpogodzi się na zachodzie, a to zwiastuje znaczny spadek temperatury poniżej zera, nawet do -2, -4 stopni.

Jarosław Olędzki, 19 kwietnia 2024r., godz. 7.45

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Łańcuta

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)